Porozumět výtvarnému dílu a něco si odnést z výtvarného umění není věda. Všichni jsme toho schopni. Jen trochu vědět, kde to v sobě! hledat. V kurzu si vyzkoušíte několik přístupů, které ve výuce umožňují učinit výtvarné dílo zdrojem radosti a poznání o nás samých a o světě kolem.
O čem kurz je?
Připravili jsme pro vás kurz metody kritické interpretace, kdy žáky strukturovaně vedeme k dovednosti kriticky popsat, rozebrat a interpretovat umělecká díla. Stavíme na autentickém zážitku a na přesvědčení, že výtvarné dílo není jen pro zasvěcené pohybující se v intelektuální bublině historiků umění používající specifický slovník “cizích” slov, ale že je pro každého bez rozdílu.
Pomocí pojmů, které dávno známe (většinu již z mateřské školy), se podíváme na to, z čeho se výtvarné dílo skládá a co nám tím říká. Probereme techniky interpretace, které následně můžete ihned vyzkoušet s žáky ve škole. Společně otevřeme dveře 13. komnaty a ukážeme si, jak tuto komnatu citlivě a poutavě otevírat s dětmi.
Budeme se věnovat těmto oblastem:
Interpretační modely v edukační praxi
Kritická interpretace
Aktivizační metody práce s uměleckým dílem
Co vás čeká?
V našich kurzech nehovoří pouze lektor. Připravte se na to, že budete sami tvořit, vymýšlet, diskutovat. Vezměte si proto pohodlné oblečení a třeba oblíbený koflík na kafe. Zkuste odklonit pracovní telefony a připravte se na inspirativní den, který bude jen pro vás. Můžete si s sebou přinést obrázek díla, které vám vrtá hlavou (stačí odkaz na web).
Pokud se účastníte webináře, ten probíhá jako živá lekce – pouze v prostředí online. Nejedná se o předtočené video, ale v možnostech, jaké nám prostředí umožňuje, účastníci realizují aktivity, diskutují, interpretují, tvoří.
Lektorka: Mgr. Veronika Jurečková